تصویب پیشنهاد جدا شدن ذرت دامی از دامنه کاربرد استاندارد ذرت در اجلاسیه کمیته مواد غذایی ایزو

آخرین اجلاس گروه مشورتی کمیته مواد غذایی ایزو (CAG)، در روز های 30 نوامبر و 1 دسامبر 2017 برابر با 9 و 10 آذر 1396 در محل استاندارد فرانسه (AFNOR) واقع در شهر پاریس برگزار گردید.
آخرین اجلاس گروه مشورتی کمیته مواد غذایی ایزو (CAG)، در روز های 30 نوامبر و 1 دسامبر 2017 برابر با 9 و 10 آذر 1396 در محل استاندارد فرانسه (AFNOR) واقع در شهر پاریس برگزار گردید. در این اجلاس نماینده اعزامی کشور ایران، مازیار تقوی کارشناس مسئول آزمایشگاه خوراک دام پژوهشگاه استاندارد و دبیر کمیته بین‌المللی خوراک دام (ISO/TC34/SC10) ، ضمن معرفی کمیته مذکور، گزارشی از فعالیت‌های آن ارایه نمودند. در ادامه نشست موضوع پیشنهاد «جدا شدن ذرت دامی از دامنه کاربرد استاندارد بین‌المللی ذرت به شماره ISO/DIS/19942» که پیش از برگزاری اجلاس توسط جمهوری اسلامی ایران ارائه شده‌بود، مورد بحث قرار گرفت و با پیشنهاد ایران موافقت به عمل‌آمد. شایان ذکر است که تصویب موضوع مذکور، فرصت مناسبی برای تدوین استاندارد ذرت دامی به صورت جداگانه و با لحاظ حفظ منافع ملی ایران و کنترل بهینه کیفیت محموله‌های ذرت وارداتی فراهم می‌نماید. در ادامه اجلاس نماینده اعزامی کشور همچنین از 4 پروژه استانداردسازی ایران با عناوین زیر دفاع و نظر موافق کمیته را برای ادامه کار بر روی این پروژه‌ها کسب نمود:
1. روش اندازه‌گیری آفلاتوکسین‌ها در روغن‌های خام خوراکی
2. روش اندازه‌گیری آفلاتوکسین‌ها در غلات و دانه‌های خوراکی
3. ویژگی‌های زرشک
4. مواد آنتی میکروبیال طبیعی
شایان ذکر است که اجلاس گروه مشورتی کمیته مواد غذایی ایزو، مختص روسا و دبیران کمیته‌های فرعی و کارگروه‌های زیر‌مجموعه کمیته مواد غذایی بوده و وظیفه آن سیاست‌گذاری کمیته مادر(TC34) و برنامه‌ربزی برای اجلاسیه‌های عمومی آن می‌باشد.

۲۲ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۷
083C9C98-5840-4E5B-8116-A84800BF97EE |
تعداد بازدید : ۲۵۲