اعلام موضع فنی کمیسیون بین‌المللی روشنایی CIE درباره استفاده از تابش UV در مدیریت ریسک انتقال کووید ۱۹

متن کامل موضع فنی کمیسیون بین‌المللی روشنایی CIE درباره استفاده از تابش UV در مدیریت ریسک انتقال کووید ۱۹ توسط پرسنل پژوهشگاه استاندارد، ترجمه و در اختیار عموم قرار داده شد.
پاندمی بیماری ویروس کرونا (کووید ۱۹) موجب بروز نگرانی در سطح جهان و بدنبال آن افزایش تحقیقات علمی و عرضه تجهیزات مختلف برای کمک به مهار این معضل جهانی شده است. در میان راهکارهای مختلف، استفاده از تابش فرابنفش (UV) به منظور ضدعفونی/ میکروب‌زدایی بصورت انواع تجهیزات حرفه‌ای/ بیمارستانی/ نصب دیواری / آزمایشگاهی و حتی بصورت تجهیزات شخصی و خانگی مورد توجه قرار گرفته و بازار مصرف آن به سرعت روبه رشد است.
جنبه‌های مختلف مهم در بکارگیری این تجهیزات، از جمله میزان اثربخشی تابش UV به عنوان یک عامل ضد میکروبی/ ضد عفونی  خطرات و آسیب‌های ناشی از استفاده نادرست از این تجهیزات برای سلامت انسان، خطاهای ناشی از اندازه‌گیری میزان تابش UV در بیانیه موضع فنی کمیسیون بین‌المللی روشنایی CIE درباره استفاده از تابش UV برای مدیریت ریسک انتقال  کووید ۱۹ مورد توجه قرار گرفته است.
کمیسیون بین‌المللی روشنایی CIE به عنوان مرجع اصلی بین‌المللی استاندارد در زمینه نور و روشنایی و موضوعات مرتبط‌، در این بیانیه‌، موضع فنی خود را درباره جنبه‌های استفاده از تابش UV در مدیریت ریسک انتقال کووید ۱۹ اعلام کرده است.
متن این بیانیه که در ماه می ۲۰۲۰/ اردیبهشت سال جاری در سایت رسمی CIE به آدرس http:/www.cie.co منتشر شده است توسط زهرا رحمتیان، کارشناس مسئول گروه پژوهشی مهندسی برق پژوهشگاه استاندارد و دبیر کمیته‌های متناظر INEC TC34 و ISIRI/ISO TC274، با استفاده از تعاریف و اصطلاحات موجود در استانداردهای ملی مرتبط ترجمه شده است.
۲۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۴