معاون رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و سرپرست پژوهشگاه استاندارد در مراسم معارفه سرپرست جدید اداره کل استاندارد گیلان عنوان کرد:

رئیس جمهور سکان دار شورای عالی استاندارد است و با حضور نخبگان دانشگاهی در سازمان ملی استاندارد، دو محور کیفیت و کم فروشی را در دستور کار داریم

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه استاندارد، معاون رئیس سازمان سازمان ملی استاندارد ایران و سرپرست پژوهشگاه استاندارد در مراسم معارفه سرپرست جدید اداره کل استاندارد گیلان عنوان کرد:
رئیس جمهور سکان دار شورای عالی استاندارد است که اهمیت موضوع را نشان می دهد و لذا با حضور نخبگان دانشگاهی در سازمان ملی استاندارد ایران، دو محور کیفیت و کم فروشی را در دستور کار داریم.
دکتر علی اصغر صباغ الوانی یکم اسفند ماه در مراسم معارفه سرپرست جدید استاندارد استان گیلان که با حضور مشاور و مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و ارزیابی عملکرد ، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان و جمعی از مسئولان استانی و مدیران واحدهای تولیدی گیلان برگزار شد، سازمان ملی استاندارد را در خط مقدم کیفیت و تضمین کالاها و خدماتی دانست که مورد استفاده مردم قرار می گیرد و گفت: گیلان استانی منحصر به فرد با جغرافیا و آب و هوای ویژه است که ۰.۹ درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده و بیش از دو و نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

رسانه جدید

 وی با اشاره به وجود بیش از ۹۰۰ واحد تولیدی در استان گیلان و فعال بودن ۶۵۹ واحد، اظهار کرد: اداره کل استاندارد استان باید به ایفای نقش خود در فعالیت این واحدها بپردازد.
سرپرست پژوهشگاه استاندارد، ۴۵.۵ درصد جمعیت استان گیلان را دارای فعالیت اقتصادی دانست و بیان کرد: سهم گیلان در تولید ناخالص ملی ۲.۲ درصد بوده و رتبه یازدهم را در بین استان ها دارد.
دکتر صباغ الوانی، از فعالیت ۴۲ آزمایشگاه تایید صلاحیت شده استاندارد در گیلان خبر داد و گفت: علاوه بر برنج و چای و ابریشم و خاویار و...، شاهد ظرفیت بالای گیلان در بخش های فولاد، محصولات چوبی و فرآورده های سلولزی، دانه های روغنی، فندق و بادام زمینی، گیاهان دارویی و... هستیم.
وی گردشگری را یکی از ظرفیت های بالقوه گیلان دانست و اضافه کرد: سازمان ملی استاندارد باید به سمت کیفیت افزایی در حوزه گردشگری گیلان برود، زیرا گیلان یک استان گردشگری است و رفت و آمد روزانه گردشگران می تواند بازار خوبی را برای گیلان فراهم کند.
معاون سازمان ملی استاندارد ایران، جامعه موفق و برخوردار از بلوغ فکری را جامعه ای دانست که در جهت پیشرو بودن استاندارد حرکت می کند و متذکر شد: پیشرو بودن استاندارد توسعه پایدار را رقم می زند.
وی دانشگاه ها را به سه نسل تقسیم کرد و ادامه داد: در دانشگاه های نسل اول فقط به آموزش پرداخته می شود، اما دانشگاه های نسل دوم بعد از آموزش، پژوهش را در دستور کار قرار می دهند؛ این در حالی است که دانشگاه های نسل سوم از آموزش و پژوهش عبور کرده و به فناوری و نوآوری رسیده اند.

دکتر صباغ الوانی با بیان اینکه باید به سمت استانداردسازی براساس تحقیقات و نوآوری و نیاز جامعه برویم، عنوان کرد: در استانداردسازی نباید فقط به ترجمه استانداردهای بین المللی اکتفا کنیم، بلکه بایستی استانداردسازی براساس دانش و پژوهش و نوآوری بومی شکل بگیرد تا کیفیت محصولات و خدمات ما بالاتر برود.
سرپرست پژوهشگاه استاندارد، افزایش کارایی، بهبود روش های تولید و خدمات و پایین آمدن هزینه ها را مد نظر استانداردسازی دانست و افزود: باید استانداردسازی را تقویت کنیم و مراکز ما برای کسب اطمینان از ایمنی و کیفیت و سلامت، دقیق و موثر باشند.
وی با اشاره به حضور نخبگان دانشگاهی در سازمان ملی استاندارد ایران، اضافه کرد: رئیس جمهور سکان دار شورای عالی استاندارد است که اهمیت موضوع را نشان می دهد و لذا دو محور کیفیت و کم فروشی را در دستور کار داریم.
دکتر صباغ الوانی، مصداق کم فروشی در سازمان ملی استاندارد ایران را در کیفیت و کمیت مواد به کار رفته دانست و خاطرنشان کرد: کارشناسان استاندارد باید به قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مسلط باشند؛ براساس این قانون عهده‌دار سیاستگذاری، حسن نظارت و هدایت نظام استاندارد و اطمینان‌بخشی به کیفیت کالاها و خدماتی هستیم که در داخل کشور تولید و یا به کشور وارد و یا از کشور صادر می‌شود و لذا شوخی نداریم، زیرا مدعی العموم هستیم و کلیه سازمان ها و وزارتخانه ها باید پاسخگوی سازمان ملی استاندارد باشند.
معاون سازمان ملی استاندارد ایران، استانداردسازی را یکی از شاخص های توسعه پایدار دانست و افزود: گردشگری و برند حلال را با جدیت دنبال می کنیم و تا پایان سال تعداد ۲۰۰ محصول حلال معرفی می شود.
گفتنی است در این مراسم مجتبی معصوم نژاد به عنوان سرپرست اداره کل استاندارد استان گیلان معرفی شد و از تلاش های حجت الله طالایی در زمان تصدی این سمت قدردانی به عمل آمد.

رسانه جدید

۴ اسفند ۱۴۰۱ ۰۹:۳۴
روابط عمومی پژوهشگاه استاندارد |
تعداد بازدید : ۲۳۴
Loading