سرپرست پژوهشگاه استاندارد: نبود ارتباط صنعت با دانشگاه معضل اصلی پژوهش

سرپرست پژوهشگاه استاندارد با اشاره به این که در کشورهای پیشرفته، تمامی دانشگاه ها و حتی عنوان رشته های دانشگاهی به نوعی مرتبط با صنعت هستند، نبود ارتباط صنعت با دانشگاه در ایران را از معضلات اصلی حوزه پژوهش دانست.
دکتر حسن سرشتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، در مورد مشکلات امروز حوزه پژوهش در کشور گفت: مشکل عمده پژوهشگران نبود حمایت مادی از آنها است.
وی با اشاره به این که در حال حاضر یک ناهماهنگی بین مراکز پژوهشی و بخش صنعت کشور وجود دارد، گفت: دلیل این مشکل تنها به صنعت برنمی گردد چراکه دانشگاه ها نیز باید در خصوص تقویت ارتباط خود با صنعت گام بردارند.
سرپرست پژوهشگاه  استاندارد تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از طرح های پژوهشگران در دانشگاه ها جدا از مواردی که طرح و سفارش پژوهشی گرفته اند، بیشتر در راستای تطبیق خود با علوم و فناوری های روز دنیا و همچنین انجام پژوهش در این زمینه است.
استاد دانشگاه شیمی و پژوهشگر نمونه بیست و پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، علت برخی از این جهت گیری های پژوهشی را چاپ مقالات پژوهشی از سوی پژوهشگران ذکر کرد.
وی با بیان این که در حال حاضر راه ارتباط صنعت و دانشگاه یک مسیر تعریف شده و سازمان یافته نیست، تصریح کرد: اکنون عمده طرح های پژوهشی صنعتی که به دانشگاه ها ارائه می شود، تنها به واسطه شناخت، اعتماد و ارتباطات شخصی و نزدیک است.
سرشتی ضمن تاکید بر ایجاد فصل همکاری های مشترک بین دانشگاه ها و مراکز صنعتی کشور، این مهم را به دلیل این که خروجی طرح های پژوهشی مورد استفاده جامعه قرار می گیرد، بسیار با ارزش دانست و گفت: البته بخش صنعت باید برای ایجاد هماهنگی بیشتر در این حوزه مقداری صبور باشد.
سرپرست پژوهشگاه استاندارد افزود: اگر این اتفاق بیافتد، بخش صنعت نیز هنگامی که طرحی را به یک پژوهشگر یا بخش پژوهشی سفارش می دهد، تمام مباحث مربوط به طرح پژوهشی از جمله زمان بندی، بودجه، برونداد و نحوه اجرا و بهره برداری از آن به صورت دقیق مشخص است.
وی همچنین با اشاره به مشاهدات خود در سفر به یکی از کشورهای قطب تولید لبنیات گفت: در این کشور تمام دانشگاه ها و حتی عنوان رشته های آنها به نوعی در ارتباط با صنعت است.
سرپرست پژوهشگاه استاندارد ادامه داد: پژوهشگاه استاندارد تلاش کرده است تا با انعقاد قرارداد با صنایع مختلف به بخشی از رسالت خود در زمینه فعالیت‌های پژوهش‌محور عمل کند.
وی با تاکید بر این که پژوهشگاه استاندارد بازوی توانمند پژوهشی سازمان ملی استاندارد است، بر انجام هر چه بیشتر پژوهش‌های کاربردی و اثربخش در جامعه تاکید کرد و گفت: برای افزایش قدرت عملکرد این پژوهشگاه به دنبال افزایش بودجه بخش پژوهشی سازمان ملی استاندارد هستیم.

منبع خبر: وب سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی-ایرنا

۲۸ آذر ۱۳۹۵ ۰۶:۱۰
867C84C7-96B9-49D6-B987-A6E0009F53D7 |
تعداد بازدید : ۲۹۳