اصلاح روش اندازه گیری بلانکیت در نان سنتی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه استاندارد، روش سنجش میزان بلانکیت در نان سنتی بر اساس طرح پژوهشی مصوب اداره کل استاندارد استان البرز در آزمایشگاه غلاتِ گروه پژوهشی مواد غذایی پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی پژوهشگاه استاندارد، بازنگری و راه اندازی شد
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه استاندارد، روش سنجش میزان بلانکیت در نان سنتی بر اساس طرح پژوهشی مصوب اداره کل استاندارد استان البرز در آزمایشگاه غلاتِ گروه پژوهشی مواد غذایی پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی پژوهشگاه استاندارد، بازنگری و راه اندازی شد.
بلانکیت (Na2S2O4) ترکیبی گوگردی است که به منظور تسریع در فرآیند تخمیرِ خمیر و سفید کردن نان استفاده می‌شود. این ترکیب در حضور حرارت، آب و هوا ناپایدار است و ترکیبات فرعی سولفاته مانند گاز SO2 آزاد می کند، که موجب تحریک و حساسیت های گوارشی، چشمی و پوستی می گردد. مصرف زیاد این ترکیب، موجب موتاسیون ژن ها و در نهایت سرطان می شود. 
فرزانه انصاری، رئیس پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی پژوهشگاه استاندارد، در این خصوص گفت: با توجه به مشکلات احصاء شده در اندازه‌گیری میزان بلانکیت در انواع نان‌های سنتی، خوشبختانه پس از تلاش‌های بی‌وقفه همکاران این مجموعه و همچنین کارشناسان اداره کل استاندارد البرز، روش آزمون "اندازه‌گیری بلانکیت در نان سنتی (به روش کیفی) "، بر اساس طرح پژوهشی مصوب اداره کل استاندارد البرز، در آزمایشگاه غلات گروه پژوهشی مواد غذایی این پژوهشکده انجام و راه‌اندازی شده است. وی در ادامه افزود: بر اساس روش استخراج‌شده از طرح مذکور، اصلاحیه‌ی استاندارد ملی ایران به شماره 2628 نان سنتی- ویژگی‌ها و روش‌های آزمون، در تاریخ16/5/95 در یک هزار و پانصد و بیست و نهمین اجلاس کمیته ملی به تصویب رسیده است. 

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ۰۳:۵۲
1EE0721F-7380-4E6F-9F62-A67A008A22AF |
تعداد بازدید : ۵۲۴