نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران

به گزارش دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد ایران، نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران با حضور معاونان و جمعی از مسئولان این سازمان ، صبح امروز ، دوشنبه 17 اسفند برگزار شد.
به گزارش دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد ایران، نشست خبری رییس سازمان ملی استاندارد ایران با حضور معاونان و جمعی از مسئولان این سازمان ، صبح امروز ، دوشنبه 17 اسفند برگزار شد. • توجه به استاندارد و کیفیت در قراردادهای خارجی
نیره پیروزبخت ، با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های متعدد با کشورهای خارجی پس از برجام گفت :  به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرده‌ایم که در قراردادهای جدید با شرکت‌های خارجی موضوع استاندارد تولید و عرضه کالا و خدمات مورد توجه قرار گیرد که قرار است این موضوع در کمیسیون زیربنایی دولت مطرح و تصویب شود.
وی همچنین با اشاره به مصوبه جدید دولت در مورد سازمان ملی استاندارد ایران ، گفت: براساس این مصوبه انتخاب رئیس سازمان با پیشنهاد شخص رئیس جمهور یا معاون اول وی و با حکم رئیس جمهور انجام خواهد شد و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در حد معاون رئیس جمهور خواهد بود.
وی ادامه داد: بررسی 5 ماده در این مورد در کمیسیون ویژه از روز گذشته در حال انجام است که در جلسه بعدی صحن علنی مجلس این 5 ماده مطرح خواهد شد و بعد از آن به شورای نگهبان ارائه می‌شود.
به گفته وی، تشدید مجازات و برخورد با متخلفان موضوع استاندارد در قانون جدید پیش‌بینی شده و مجازات‌های متخلفان براساس قوانین موضوعه قوه قضاییه مد نظر خواهد بود.
تبلیغ کالاهای غیراستاندارد ممنوع می‌شود
وی همچنین با اشاره به افزایش تبلیغات کالاهای وارداتی به کشور در شرایط پسابرجام گفت: اگر کالای تولید داخل ،علامت استاندارد نداشته باشد، تبلیغ آن ممنوع شود.
پیروزبخت اظهارداشت: کالاها و خدمات وارداتی نیز جزء مواردی است که باید تائیدیه انطباق در مورد آنها از ما گرفته شود.
تشکیل کمیته 4 جانبه برای بررسی کیفیت و استاندارد تولیدات 
وی ادامه داد: قرار است کارگروهی با حضور نمایندگان سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت ، ایران‌خودرو و پژو تشکیل شود تا در زمینه کیفیت و استاندارد محصولات جدید پژو، بررسی‌های لازم را انجام دهند.
وی در ادامه از تدوین نظام جامع کیفیت در کشور خبرداد و گفت: راهبرد ملی کیفیت نیز در حال پیگیری است و در صورت تصویب شورای نگهبان تغییراتی در راستای ارتقای فعالیت و جایگاه سازمان ملی استاندارد ایران انجام خواهد شد.
سخت‌گیری درباره کیفیت خودروهای وارداتی
وی در مورد کیفیت خودروهای وارداتی به کشور تاکید کرد: در رایزنی‌هایی که انجام خواهیم داد سعی داریم کنترل شدیدتری بر کیفیت خودروهای وارداتی داشته باشیم.
وی افزود: احتمالاً استانداردهای ملی جدید برای واردات خودرو در سال آینده الزامی خواهد شد.
پیروزبخت همچنین با اشاره به تدوین برنامه‌ای برای افزایش استانداردهای ملی در صنعت خودرو گفت: تجدید نظر در استانداردهای خودرویی شروع شده که بر این اساس تعداد استانداردهای اجباری صنعت خودرو از 51 مورد فعلی به 82 استاندارد خواهد رسید.
وی با بیان اینکه استانداردهای جدید خودرو در سال 95 مصوب خواهد شد، گفت: این استانداردها به بخش‌های عملکردی، کیفیت و ایمنی مربوط می‌شوند که باید در شورای ملی استاندارد به تصویب برسند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین با اشاره به امضای قرارداد ایران خودرو و پژو گفت: هماهنگی های لازم برای رعایت استانداردها و مقررات مربوطه در تولید محصولات جدید پژو در ایران آغاز شده تا این مسائل به پژو اعلام شود.
بنزین غیراستاندارد از بنادر شمالی کشور مرجوع شد
وی همچنین با اشاره به کنترل بنزین وارداتی به کشور گفت: بنزین وارداتی علاوه بر آزمایشگاه بندرعباس در یک آزمایشگاه در خوزستان نیز کنترل می‌شود و در حال حاضر مشکل خاصی در کیفیت بنزین وارداتی نداریم.
وی تاکید کرد: تقریباً تمام محموله‌های بنزین وارداتی بجز تعدادی از محموله‌های وارداتی از بنادر شمالی کشور در سال 94 مطابق با استانداردهای ملی بوده اند.
پیروز بخت با بیان اینکه در بندرعباس و خوزستان نیز 3 یا 4 محموله بنزین وارداتی با مشکل عدم انطباق با استانداردها روبرو بوده است، گفت: البته مشکل حادی که باعث آلودگی شدید هوای کشور شود، نداشته‌ایم.
به گفته وی، در مهر و آبان امسال محموله‌هایی از بنزین به کشور وارد شده که اصلاح شدند و پس از آن نیز واردات محموله‌های مغایر استانداردهای ملی یورو 4 نداشته‌ایم.
پیروز بخت با بیان اینکه 12 میلیون لیتر بنزین وارداتی به کشور از کشورهایCIS مغایر با استانداردها بوده است، گفت: این بنزین‌ها مرجوع شده‌اند و در حال حاضر واردات بنزین از بنادر شمالی کشور متوقف است.
مهمترین برنامه سال 95 
پیروزبخت گفت :در سال 95 و درصورت حمایت های مالی ، غیر از بازرسی حتما نمونه برداری و ازمون را هم تشدید می کنیم و بر روی تخلفات و تقلبات صنایع غذایی متمرکز خواهیم شد.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ، لوازم آرایشی و بهداشتی را قاچاق پذیرترین کالاها به کشور دانست و افزود : در صورت مواجهه با مباحث استاندارد این نوع محصولات قطعا برخورد خواهیم کرد هرچند همه اینها مشمول استاندارد اجباری نیست و وزارت بهداشت باید در این زمینه ورود کند.
وی ، اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ، بند 30 برنامه ششم توسعه که به تدوین و تنظیم و تحول استاندارد و مدیریت کیفیت اشاره دارد و همچنین راهبرد ملی کیفیت 3 موضوع مهمی است که سازمان ملی استاندارد ایران سال 95 مد نظر داد.
وی افزود : درصورت تصویب راهبرد ملی کیفیت در شورای نگهبان ، حضور ما در تمام عرصه ها با هدف حمایت از حقوق مصرف کننده پررنگ تر خواهد شد ضمن اینکه ما در سازمان ملی استاندارد ایران به دنبال اجرای سیاست یکپارچه سازی کنترل غذا در حوزه های کیفیت ، ایمنی و اصالت سنجی مواد غذایی هستیم.
مهمترین فعالیت های سال 94
پیروزبخت گفت : بیشترین فعالیت های سازمان در سال 94 معطوف به بازرسی از واحدهای صنایع غذایی به ویژه در سطح بازار بود و این بازرسی ها به کشف خیلی از تقلبات در این حوزه منجر شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین نگرانی ما مربوط به تقلب در بخش غذا در سطح بازار است ، افزود : بیشترین تقلبات مربوط به صنایع غذایی است ، امسال 250 مورد جعل علامت در صنایع غذایی داشتیم و بیش از 1000 فقره تخلف در این حوزه به مراجع غذایی اعلام جرم شد.
پیروزبخت گفت : امسال حدود 27 هزار و 800 درخواست استاندارد داشتیم که 3750 موضوع تدوین استاندارد ، تصویب شد و همچنین ما امسال 44 پیشنهاد استاندارد بین المللی ارائه کردیم و 300 پیش نویس استاندارد بین المللی در کمیته های فنی عرضه شد و 673 کمیته فنی و فرعی در حوزه بین المللی ایجاد کردیم

  

 

 

۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۴۶
F1BA4B25-9FD2-491C-9D0B-A5C200DAC23E |
تعداد بازدید : ۴۵۸