راه اندازی روش آزمون تصدیق عملکرد تجهیزات الکتروتراپی

روش آزمون "بررسی آزمون تصدیق عملکرد تجهیزات الکتروتراپی" در گروه پژوهشی مهندسی پزشکی  پژوهشگاه استاندارد، راهخ اندازی شد.

امروزه با توسعه شهرنشینی، ماشینی‌شدن و تغییر سبک زندگی، اهمیت خدمات فیزیوتراپی به عنوان یکی از شاخه­های توانبخشی بیش از گذشته احساس می‌شود. فیزیوتراپی یکی از حوزه­های مهم علوم پزشکی و توانبخشی است که نقش موثری در ارتقای سطح سلامت جامعه دارد. فیزیوتراپی راهکاری موثر و با کمترین عارضه است که در درمان بیماری‌ ها و اختلالات عصبی، ماهیچه‌ای و اسکلتی کاربرد دارد. پیشگیری از بروز بیماری­ها، توان‌بخشی و بازتوانی، درمان و افزایش سطح سلامت عمومی در جامعه از مهم­ترین اهداف علم فیزیوتراپی است. بهبود کیفیت زندگی و افزایش سطح سلامت عمومی مهم­ترین تاثیر فیزیوتراپی بر نظام سلامت است. سالمندان نیز قشر مهمی هستند که می توانند از فیزیوتراپی بهره ببرند. فیزیوتراپی راهکاری موثر در کاهش عوارض دوران سالمندی و افزایش سطح سلامتی سالمندان در جامعه است. بهبود مهارت­های حرکتی، کاهش و درمان محدودیت­های حرکتی، تقویت عضلات ضعیف شده و افزایش توانمندی­های افراد معلول و سالمند از مهم­ترین اهداف فیزیوتراپی هستند.

پیشرفت روزافزون و سریع فناوری و تکنولوژی، تجهیزات پزشکی در بخش‌های وسیعی از حوزه­های علوم پزشکی نقش پررنگی را در امر تشخیص و درمان ایفا می‌کنند. انواع دستگاه الکتروتراپی در مراکز فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گرفته و این تجیهزات به عنوان مدالیته­ای موثر در تسکین دردهای اسکلتی_عضلانی کاربرد دارند. در شرایط کلی الکتروتراپی برای بهبود گردش خون، کاهش درد، تقویت ماهیچه­ها، ترمیم بافت­ها و تقویت و رشد استخوان­ها استفاده می­شود. میزان تاثیر الکتروتراپی به شدت ولتاژ اعمال شده بر بدن، نوع جریان، نوع و قدرت اندام و شرایط دیگر بیمار بستگی دارد.

با توجه به گسترش استفاده از تجهیزات الکتریکی پزشکی،‌ بررسی‌های دوره‌ای منظم آنها به‌طور مستمر در قالب آزمون‌های کنترل کیفی و تصدیق عملکرد بسیار حائز اهمیت است. با اجرای این طرح فناوری زیرساخت های سخت­افزاری و نرم­افزاری لازم در آزمایشگاه توانبخشی پزشکی گروه پژوهشی مهندسی پزشکی در راستای آزمون و تصدیق عملکرد تجهیزات الکتروتراپی فراهم گردید و درحال حاضر آزمایشگاه مذکور امکان ارزیابی عملکرد کامل این گروه از محصولات را دارا می باشد.

۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۳:۲۴
تعداد بازدید : ۳۳۷